cokolad

Топло чоколадо со мед

Вистинско уживање во студените денови кои претстојат.

Потребни состојки:

  • една и половина шоља млеко
  • 2 големи лажици какао
  • 2 големи лажици мед
  • по избор: ванилин шеќер, ванилин екстракт, цимет, мелени лешници, шлаг, чоколадни трошки, карамел, путер и др.

Млекото се става во сад и се загрева да биде врело (или се вари ако не е сварено). Во друг сад се ставаат медот, какаото и ванилиниот шеќер или екстракт и се загреваат на тивок оган за да се спојат во едноличен крем. Медниот какао крем се додава во садот со топлото млеко и целата смеса добро се меша. По избор, во топлата чоколада се додава и малку путер. Топлиот пијалок се пресипува во шољи и се декорира според сопствен вкус. Може да се стави шлаг, наросен со мелени лешници, посипан со малку мед или карамела, чоколадни трошки, цимет и др.

За Горан Алексовски

Дипломиран земјоделски инженер, хоби пчелар и вљубеник во пчеларството и природата. Пчелари во околината на Скопје со неколку типови на кошници. Постојано отворен за нови знаења и сознанија од светот на пчелите.

Напиши коментар

Вашата електронска адреса нема да биде објавена.Означените полиња се задолжителни *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Погледни ги копчињата
Сокриј ги копчињата