Д-р Пчела

8 најдобри видови на мед

vidovi na med

Најчестото прашање кое го поставуваат купувачите на мед е „Кој вид на мед е најдобар?“ Не постои одговор на ова прашање. Било кој вид на природен мед е добар, а секој од нив поседува уникатни особини кои делуваат против одредени заболувања. Сепак, подолу е прикажана една листа на видови на мед направена според широкиот спектар на корисните особини на медот ...

Повеќе »

Крема со мед за груба и испукана кожа

mast krema

Од многу одамна се познати позитивните нутритивни и лековити ефекти кои ги има свинската маст. Во комбинација со чудесните својства кои ги има медот, се добива одлична, еколошки чиста и многу здрава крема за негување на груба, сува, испукана и оштетена кожа. Кремата се нанесува еднаш до два пати дневно, а резултатите се забележуваат за краток период. Потребни состојки: -100 ...

Повеќе »

Медени лижавчиња

lizavcinja

Брз и многу едноставен рецепт за приготвување на лижавчиња од мед, кои убаво спакувани, украсени и завиткани, ќе бидат убава декорација и сладок подарок за најмладите посетители на пчеларскиот штанд, декорација на празничната трпеза и „таблета“ за смирување на кашлицата и проблемите со сувото грло. Потребни состојки: -една шоља мед -пластични или дрвени стапчиња за лижавчиња – по можност: термометар ...

Повеќе »

Инхалаторна апитерапија

disenje2

Поради сè позагадениот воздух кој го дишиме, зачестени се појавите на респираторни болести, алергии, астма, белодробни воспаленија и сл. Ваквите појави, особено се изразени кај децата и повозрасната популација. Решението за елиминирање или намалување на овие респираторни потешкотии многумина го пронашле преку вдишување на воздух директно од кошниците полни со пчели. Инхалаторната апитерапија била позната уште во времето на Египќаните. ...

Повеќе »

Медени сусамки

susamki

Медените сусамови плочки се продукт без кој не може и не смее да биде ниеден од штандовите на пчеларските изложби, а одличен десерт се и за посните празници кои доаѓаат. Потребни состојки (за околу 250-300 грама сусамки): 3/4 шоља шеќер 1/3 шоља мед 20 милилитри вода 1 шоља сусам пола кесичка малку ванилин шеќер или мала лажичка ванилин екстракт 2 ...

Повеќе »

Топло чоколадо со мед

cokolad

Вистинско уживање во студените денови кои претстојат. Потребни состојки: една и половина шоља млеко 2 големи лажици какао 2 големи лажици мед по избор: ванилин шеќер, ванилин екстракт, цимет, мелени лешници, шлаг, чоколадни трошки, карамел, путер и др. Млекото се става во сад и се загрева да биде врело (или се вари ако не е сварено). Во друг сад се ...

Повеќе »

Варено вино со мед

vareno vino

Студеното време доаѓа, па помеѓу безбројте начини да се загреете, опуштите и заборавите на студот, медно.мк Ви нуди уште еден-рецепт за варено вино со мед. Потребни состојки: -750 ml  црвено или црно вино -вода (шоља наполнета 1/3) – мед (шоља наполнета 3/4) -цимет (се става по вкус) -по желба при варењето можете да ставите и кора и парчиња од портокал, ...

Повеќе »

Медена вакцина против грип

Мед, лимон, лук

Во сезоните на грип и настинки, потребно е имунитетот да се одржи на високо ниво. Заборавете на вакцините против грип и скапите лекови. Вакцинирајте се самите со оваа „вакцина“ приготвена од здрави и проверени продукти. Потребни состојки: – 3 лажици мед – сок од 6 лимони – 1 главица лук, сецкана или пасирана – 2 лажици сецкан или пасиран ѓумбир ...

Повеќе »

Прополис крема за оштетена кожа

8533690424_8c92f9dbfa

Оваа крема се препорачува за лекување на сува и испукана кожа и промени на кожата настанати од изгореници и смрзнатини. Потребни состојки: 20 ml прополис (алкохолен екстракт) 50 ml маслиново масло 10 ml масло за бебиња 30 gr чист пчелин восок Маслиновото масло се загрева во сад со дупло дно наполнет со вода. Кога ќе се загрее маслото, се додаваат ...

Повеќе »

Меден сируп против кашлање

med sirup1

Кашлицата кај децата, па и возрасните може да трае доста долго, а при тоа го исцрпува организмот и предизвикува омалаксаност. За смирување на кашлањето најчесто се купуваат сирупи, за кои се тврди дека се направени на природна база, но секогаш постои барем една состојка која не ја познаваме и чиј начин на далување за нас е непознат. Затоа најдобро е ...

Повеќе »
Погледни ги копчињата
Сокриј ги копчињата