Храна

8 најдобри видови на мед

vidovi na med

Најчестото прашање кое го поставуваат купувачите на мед е „Кој вид на мед е најдобар?“ Не постои одговор на ова прашање. Било кој вид на природен мед е добар, а секој од нив поседува уникатни особини кои делуваат против одредени заболувања. Сепак, подолу е прикажана една листа на видови на мед направена според широкиот спектар на корисните особини на медот ...

Повеќе »

Медени лижавчиња

lizavcinja

Брз и многу едноставен рецепт за приготвување на лижавчиња од мед, кои убаво спакувани, украсени и завиткани, ќе бидат убава декорација и сладок подарок за најмладите посетители на пчеларскиот штанд, декорација на празничната трпеза и „таблета“ за смирување на кашлицата и проблемите со сувото грло. Потребни состојки: -една шоља мед -пластични или дрвени стапчиња за лижавчиња – по можност: термометар ...

Повеќе »

Медени сусамки

susamki

Медените сусамови плочки се продукт без кој не може и не смее да биде ниеден од штандовите на пчеларските изложби, а одличен десерт се и за посните празници кои доаѓаат. Потребни состојки (за околу 250-300 грама сусамки): 3/4 шоља шеќер 1/3 шоља мед 20 милилитри вода 1 шоља сусам пола кесичка малку ванилин шеќер или мала лажичка ванилин екстракт 2 ...

Повеќе »

Топло чоколадо со мед

cokolad

Вистинско уживање во студените денови кои претстојат. Потребни состојки: една и половина шоља млеко 2 големи лажици какао 2 големи лажици мед по избор: ванилин шеќер, ванилин екстракт, цимет, мелени лешници, шлаг, чоколадни трошки, карамел, путер и др. Млекото се става во сад и се загрева да биде врело (или се вари ако не е сварено). Во друг сад се ...

Повеќе »

Варено вино со мед

vareno vino

Студеното време доаѓа, па помеѓу безбројте начини да се загреете, опуштите и заборавите на студот, медно.мк Ви нуди уште еден-рецепт за варено вино со мед. Потребни состојки: -750 ml  црвено или црно вино -вода (шоља наполнета 1/3) – мед (шоља наполнета 3/4) -цимет (се става по вкус) -по желба при варењето можете да ставите и кора и парчиња од портокал, ...

Повеќе »

Мед со тартуф

tartuf-med

Можете само да замислите што ќе се случи кога ќе се спојат два вакви бесценети продукти. Едниот познат по својата хранлива вредност, другиот препознатлив по ексклузивната арома. Потребни состојки: 500 грама мед 5-10 грама црн или бел тартуф (прилично е скап, но го има и по нашите шуми, особено црниот тартуф, кој највеќе го има на пролет). Време на подготовка: ...

Повеќе »
Погледни ги копчињата
Сокриј ги копчињата