Варено вино со мед

Студеното време доаѓа, па помеѓу безбројте начини да се загреете, опуштите и заборавите на студот, медно.мк Ви нуди уште еден-рецепт за варено вино со мед.

Потребни состојки:

-750 ml  црвено или црно вино

-вода (шоља наполнета 1/3)

– мед (шоља наполнета 3/4)

-цимет (се става по вкус)

-по желба при варењето можете да ставите и кора и парчиња од портокал, семки од калинка, ванила или неколку зрнца бибер, а кругови лимон при декорирањето.

Во метален сад се ставаат сите состојки и смесата се загрева, сè додека не почне тивко да врие и испарува. Се вари така уште 15-20 минути и се трга од оган. Се става во стаклени шољи или садови по избор, се декорира по желба и се пие во друштво.

За Горан Алексовски

Дипломиран земјоделски инженер, хоби пчелар и вљубеник во пчеларството и природата. Пчелари во околината на Скопје со неколку типови на кошници. Постојано отворен за нови знаења и сознанија од светот на пчелите.