Медена вакцина против грип

Во сезоните на грип и настинки, потребно е имунитетот да се одржи на високо ниво. Заборавете на вакцините против грип и скапите лекови. Вакцинирајте се самите со оваа „вакцина“ приготвена од здрави и проверени продукти.

Потребни состојки:

– 3 лажици мед

– сок од 6 лимони

– 1 главица лук, сецкана или пасирана

– 2 лажици сецкан или пасиран ѓумбир

– 3 шољи сок од ананас

– прстофат мелен лут пипер

Сите состојки се мешаат и смесата се складира во стаклена тегла. Како превентива од грип се пијат 2 шољи на ден. Се користи и за лечење на грип, но тогаш се пијат 4 шољи дневно.

За Горан Алексовски

Дипломиран земјоделски инженер, хоби пчелар и вљубеник во пчеларството и природата. Пчелари во околината на Скопје со неколку типови на кошници. Постојано отворен за нови знаења и сознанија од светот на пчелите.