Храна

8 најдобри видови на мед

Најчестото прашање кое го поставуваат купувачите на мед е „Кој вид на мед е најдобар?“ Не постои одговор на ова прашање. Било кој вид на природен мед е добар, а секој од нив поседува уникатни особини кои делуваат против одредени заболувања. Сепак, подолу е прикажана една листа на видови на мед направена според широкиот спектар на корисните особини на медот ...

Повеќе »

Медени лижавчиња

Брз и многу едноставен рецепт за приготвување на лижавчиња од мед, кои убаво спакувани, украсени и завиткани, ќе бидат убава декорација и сладок подарок за најмладите посетители на пчеларскиот штанд, декорација на празничната трпеза и „таблета“ за смирување на кашлицата и проблемите со сувото грло. Потребни состојки: -една шоља мед -пластични или дрвени стапчиња за лижавчиња – по можност: термометар ...

Повеќе »

Медени сусамки

Медените сусамови плочки се продукт без кој не може и не смее да биде ниеден од штандовите на пчеларските изложби, а одличен десерт се и за посните празници кои доаѓаат. Потребни состојки (за околу 250-300 грама сусамки): 3/4 шоља шеќер 1/3 шоља мед 20 милилитри вода 1 шоља сусам пола кесичка малку ванилин шеќер или мала лажичка ванилин екстракт 2 ...

Повеќе »

Топло чоколадо со мед

Вистинско уживање во студените денови кои претстојат. Потребни состојки: една и половина шоља млеко 2 големи лажици какао 2 големи лажици мед по избор: ванилин шеќер, ванилин екстракт, цимет, мелени лешници, шлаг, чоколадни трошки, карамел, путер и др. Млекото се става во сад и се загрева да биде врело (или се вари ако не е сварено). Во друг сад се ...

Повеќе »

Варено вино со мед

Студеното време доаѓа, па помеѓу безбројте начини да се загреете, опуштите и заборавите на студот, медно.мк Ви нуди уште еден-рецепт за варено вино со мед. Потребни состојки: -750 ml  црвено или црно вино -вода (шоља наполнета 1/3) – мед (шоља наполнета 3/4) -цимет (се става по вкус) -по желба при варењето можете да ставите и кора и парчиња од портокал, ...

Повеќе »

Мед со тартуф

Можете само да замислите што ќе се случи кога ќе се спојат два вакви бесценети продукти. Едниот познат по својата хранлива вредност, другиот препознатлив по ексклузивната арома. Потребни состојки: 500 грама мед 5-10 грама црн или бел тартуф (прилично е скап, но го има и по нашите шуми, особено црниот тартуф, кој највеќе го има на пролет). Време на подготовка: ...

Повеќе »