Мед со тартуф

Можете само да замислите што ќе се случи кога ќе се спојат два вакви бесценети продукти. Едниот познат по својата хранлива вредност, другиот препознатлив по ексклузивната арома.

Потребни состојки:

500 грама мед

5-10 грама црн или бел тартуф (прилично е скап, но го има и по нашите шуми, особено црниот тартуф, кој највеќе го има на пролет).

Време на подготовка: 20 минути.

Садот со мед се става во друг поголем сад. Во поголемиот сад се сипува вода и се става на шпорет. Тартуфот се сече ситно или се ренда во садот со мед. Смесата се загрева на температура највеќе до 50 степени Целзиусови. 10 минути стои на таа температура со повремено мешање. Се остава 10 минути на страна да се олади, а потоа се полни во тегли и се затвара.

Мешавината од мед и тартуф е одлична комбинација со потешки и тврди сирења, се користи при подготовка на сосови, маринади за пилешко месо, врз сладоледи, овошни салати, оди и со лепче само запечено на скара и др. Поради интензивниот вкус и арома, се става многу малку.

cheese-truffle-honey

Медот со тартуф е добра можност и за проширување на палетата со производи на секој пчелар, а ако се знае фактот дека тегла од 50 грама чини околу 5 евра, сигурно ќе има заинтересирани производители.

За Горан Алексовски

Дипломиран земјоделски инженер, хоби пчелар и вљубеник во пчеларството и природата. Пчелари во околината на Скопје со неколку типови на кошници. Постојано отворен за нови знаења и сознанија од светот на пчелите.