Топло чоколадо со мед

Вистинско уживање во студените денови кои претстојат.

Потребни состојки:

  • една и половина шоља млеко
  • 2 големи лажици какао
  • 2 големи лажици мед
  • по избор: ванилин шеќер, ванилин екстракт, цимет, мелени лешници, шлаг, чоколадни трошки, карамел, путер и др.

Млекото се става во сад и се загрева да биде врело (или се вари ако не е сварено). Во друг сад се ставаат медот, какаото и ванилиниот шеќер или екстракт и се загреваат на тивок оган за да се спојат во едноличен крем. Медниот какао крем се додава во садот со топлото млеко и целата смеса добро се меша. По избор, во топлата чоколада се додава и малку путер. Топлиот пијалок се пресипува во шољи и се декорира според сопствен вкус. Може да се стави шлаг, наросен со мелени лешници, посипан со малку мед или карамела, чоколадни трошки, цимет и др.

За Горан Алексовски

Дипломиран земјоделски инженер, хоби пчелар и вљубеник во пчеларството и природата. Пчелари во околината на Скопје со неколку типови на кошници. Постојано отворен за нови знаења и сознанија од светот на пчелите.